Etkinlikler

22 Aralık 2016 Perşembe günü saat 13:00’de Ekol Denizcilik Toplantı Salonunda Denizcilik Firmaları Personel Müdürlerine ve İlgililerine yönelik olarak KOSDER AKADEMİ tarafından;

·        İşe alım

·        İşten çıkarma

·        Sözleşmeler

·        İbranameler

·        Armatör ve Gemiadamı Cephesindeki Yaptırımlar

·        Yabancı Bayrak Gemilerde SGK Sorunları

·        Gemiadamı Yönetmeliğinde yapılan son değişiklikte belirtilen idari yaptırımların Deniz İş Kanunu ile uygulanması.

Konularını içeren  “854 Sayılı Deniz İş Kanunu” Semineri yapılacaktır. Ücretsiz olacak Seminer sonunda katılımcılara Sertifika düzenlenecektir.

Katılım bildirimi için personel@kosder.net adresinden veya 0 (533) 711 4455 nolu telefondan Tibet Özay ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Bilgi ve Gereğini arz/rica ederiz.                                                                              

Konusu                 : 854 Sayılı Deniz İş Kanunu                                                                     

- İşe alım

- İşten çıkarma

- Sözleşmeler

- İbranameler

- Armatör ve Gemiadamı Cephesindeki Yaptırımlar

- Yabancı Bayrak Gemilerde SGK Sorunları

- Gemiadamı Yönetmeliğinde yapılan son değişiklikte belirtilen İdari Yaptırımların   

  Deniz İş Kanunu ile uygulanması.

Tarih-Saat           : 22 Aralık 2016 – 13:00 / 16:00

Sunum                 : Sn. Sinan GÜZEL – Avukat – TCG Fora Hukuk Bürosu

                                 Sn. Mitat TOMBAK – Avukat – TCG Fora Hukuk Bürosu

Seminer Mod.  : Sn. Tibet ÖZAY – Kosder Akademi (IK Danş.)

Katılımcılar        : Denizcilik Firmaları Personel Müdürleri ve İlgilileri

Yer                        : Özel EKOL DENİZCİLİK Eğitim Kursu

Adres                   : Mimar Sinan Mah. İsmail Dümbüllü Sokak No:3 Üsküdar 

Geniş katılımla gerçekleşen KOSDER istişare toplantısında mevcut navlun seviyelerinin armatörler için çok sıkıntılı bir durum oluşturduğu, navlunların yukarıya çekilmesi için yapılabilecek çalışmalar masaya yatırıldı.

 

Toplantıda konuşan KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Çakır, ortak hareket etmenin çeşitli toplantılarda dile getirildiğini ancak nasıl bir yöntem izlenerek bunun yapılacağının kararlaştırılamadığını dolayısıyla bu fikrin henüz hayat bulamadığını ifade etti. Ortak hareket edilmedikçe piyasa şartlarının armatörü zorlayacağını ve koşulların bu şekilde devam etmesi halinde birçok firmanın varlığını devam ettirmede sorun yaşayacağını belirten Çakır, “Kiracılar düşük navlunu kabul eden gemi bulduğu sürece navlunların yukarı yönlü hareket etmesi oldukça zor. Armatör teklif edilen navluna mecbur kalıyor. Gemilerin uzun süre spot bekletilmesi mümkün değil. Bu sorunların temel çözümü ortak hareket etmekten geçiyor. Piyasa yapıcı konuma gelemezsek ayakta kalmamız da zor. Bir an önce yöntemini kararlaştırıp ortak hareket etmeliyiz” dedi.

 

Birlikteliğin ilk halkası nehir sınıfı

 

Piyasa koşullarının iyileştirilmesi için ortak hareket etme görüşünün ön plana çıktığı toplantıda artık reel adımlar atılması gerektiği ve bunun için bir an önce hareket geçilmesi kararlaştırıldı.

 

Ortak işletme, ortak kiralama gibi farklı görüşlerin masaya yatırıldığı toplantıda nehir sınıfı gemi işletmecileri ile bir araya gelerek öncelikle bu alanda bir birliktelik oluşturularak model geliştirilmesi kararına varıldı.

 

Bu karar doğrultusunda 18 Mayıs Çarşamba günü nehir sınıfı gemi işletmecileri ile bir toplantı düzenlenerek birlikte hareket etmenin yöntemi konusunda istişare toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı.